Youtube tak ako aj iné sociálne siete poskytoval v šírení médií veľkú dávku slobody. Zjednodušene by sme mohli povedať, že funguje na spôsob „od ľudí pre ľudí“. Teda zdieľanie obrovského množstva príspevkov užívateľov z celého sveta. Ako prvá nás pravdepodobne napadne myšlienka, že ide o skvelú výhodu. To je určite pravda, ale takýmito príspevkami sa šíria aj určité riziká. Je ich viac, no v tomto článku sa zameriam konkrétne na hoaxy. Vlastne lepšie povedané, zameriam sa na nové pravidlá siete Youtube, ktoré sa budú týkať šírenia nepotvrdených teórií, či pseudodokumentov. Skrátka šírenia“právd“, ktoré nie sú oficiálne potvrdené, zato však majú potenciál zaujať veľa ľudí. Tí následne tieto „pravdy“ zdieľajú či šíria určitými spôsobmi ďalej. Vlastne vznikajú povery a legendy, no bežný užívateľ im môže ľahko podľahnúť a zobrať ich ako potvrdenú a pravdivú informáciu.

youtube

• Práve preto vzniká nové pravidlo pre uverejňovanie príspevkov s takýmto obsahom.
K pridávaniu príspevkov, ktoré z oficiálneho hľadiska možno označiť za hoaxy, musí dotyčný autor pridať aj uverejnený článok /alebo články/ z dôveryhodného zdroja, teda Wikipédie. Článok alebo články z tejto stránky totožné s témou príspevku. Výnimkou nebude žiadne konšpiračné video. V podstate to ale môže byť celkom informatívna a nenáročná služba.

wikipedie

Ku každému videu, aké možno označiť za konšpiračné, pribudne možnosť s názvom Informácie. Po kliknutí na túto kolónku sa vám zobrazí pridaný článok zo stránky Wikipédia. Ak na danú tému autor príspevku nebude môcť nájsť konkrétny článok, zrejme nebude môcť video zverejniť. Ak sa mu dotyčný článok z Wikipédie nájsť podarí, pravdepodobne bude jeho obsah prezentovaný ako informácie o konšpiračnej teorii, teda bude viac – menej spochybňovaný. Wikipédia ako aj Google totiž publikované príspevky kontrolujú a v prípade, že by bol článok prezentovaný ako poskytovanie pravdy a nie ako informácia o konšpirácii, bol by vyhodnotený ako internetový odpad.