Chov včiel na strechách mestských budov nie je žiadnou novinkou. Nachádzajú sa po celom svete. Nájdete ich napríklad na streche Viedenskej opery, či na hoteli Astoria v centre New Yorku. V súčasnosti, sa aj Slovensko môže pochváliť vlastnými mestskými včelami.
Slovenské úle sa nachádzajú na streche Bratislavského hotela, Gate One. Nápad zrealizoval jeden z akcionárov hotela, Rastislav Pavlišin. Sám sa venoval včelárstvu v klasickom vidieckom prostredí. V súčasnosti sa na streche hotela nachádza osem včelích rodín. Do budúcna by sa mal chov rozrastať. Peľ zbierajú v päť kilometrovom okruhu od hotela. Jedným z cieľov chovateľov je, aby tieto mestské včely produkovali plnohodnotný med a ďalšie včelie dobroty. Projekt má byť taktiež inšpiráciou pre iné inštitúcie, ktoré vlastnia budovy v centrách miest.
Priekopníkmi v mestskom včelárstve, sa však stali členovia Centra environmentálnej a etickej výchovy Živica, vo Zvolene. Prvý úľ umiestnili na strechu Národného lesníckeho centra ešte v roku 2014.
Zvláštnosťou je, že mestské prostredie, je pre včely vhodnejšie miesto na život. Zaužívaným spôsobom pestovania na vidieku, sú takzvané monokultúry. Pod týmto pojmom si môžeme predstaviť niekoľko hektárov s tou istou plodinou. To by nebol až taký problém. Tieto monokultúry sú však v dnešnej dobe striekané pesticídmi a inými chemikáliami. A tie sú pre včely smrteľné.
Naopak v meste, nie je priestor na takýto spôsob pestovania. V jednom parku rastie zopár stromov jedného druhu, v druhom sa nachádzajú drobné políčka s rozdielnymi kvetmi. Napríklad v takom panelovom dome, každý jeho obyvateľ, na svojom balkóne pestuje iné rastliny, či bylinky. Mestské prostredie teda včelám ponúka ten najpestrejší spôsob obživy. A to je práve to, čo potrebujú.
S mestom sa nám automaticky spája i znečistený vzduch. Ten nemá na včely takmer žiadny vplyv. Preto je konzumácia ich medu úplne bezpečná. Taktiež sa nemusíme obávať ich útokov. Kým ich neotravujeme, nemajú najmenší dôvod k útoku.
Comments by