Dnešné domácnosti sú plné rôznych elektrospotrebičov, s ktorými je potrebné zaobchádzať opatrne a hlavne správne. Na svoju bezpečnosť by ste mali myslieť už od ich zapojenia do zásuviek až po správne používanie počas bežného dňa.
Mikrovlnka na kuchynskej linke.jpg

Bezpečnosť už od začiatku


Zapájanie elektrospotrebičov na elektrické rozvody v dome, by ste mali nechať na elektrikára. Nehovoríme o rýchlovarnej kanvici alebo notebooku, ale o takých spotrebičoch, ktoré sú na elektrinu zapojené, takpovediac, natrvalo. Napríklad taká indukčná alebo elektrická varná doska alebo taká elektrická rúra.

S touto časťou súvisí aj inštalácia nových elektrických zásuviek. Ak sa totiž rozhodnete, že chcete mať napríklad v kúpeľni práčku, je potrebné ju správne pripojiť. V takýchto priestoroch, teda v priestoroch, kde sa používa voda, je zvlášť potrebné aby ste sa obrátili na odborníkov.

Pozor na búrky

Vedeli ste, že elektrospotrebiče počas búrky nie je zlé vytiahnuť z elektrickej zásuvky? Áno, je to naozaj tak. Ak by totiž náhodou došlo k tomu, že váš dom zasiahne blesk, všetko, čo bude zapojené v zásuvkách sa na deväťdesiatdeväť percent zničí. To je v podstate ešte ten lepší prípad. Elektrospotrebiče totiž môžu spôsobiť aj požiar.Moderná kuchyňa s veľkou striebornou chladničkou.jpg

Teplé a nebezpečné spotrebiče

Televízor, lampa, či dokonca taký monitor, to všetko patrí medzi spotrebiče, ktoré sa pri svojej prevádzke nahrievajú. Preto pri nich treba dodržiavať tieto zásady:

  • Medzi spotrebičom a vecami okolo neho, musíte nechať viac voľného priestoru.
  • Nikdy neukladajte žiadne predmety do bezprostrednej blízkosti takýchto elektrospotrebičov.
  • Obzvlášť opatrní buďte pri predmetoch, ktoré by mohli začať horieť (papier, tužkové batérie a tak ďalej)
  • Spotrebičom vytvorte dostatok priestoru, aby k nim mohol prúdiť vzduch, ktorý ich ochladzuje.
  • Ak máte doma kvetináče s kvetmi, nikdy ich nedávajte do blízkosti elektronických zariadení. Problém môže nastať najmä pri polievaní.